ایزوگام چیست ؟

ایزوگام چیست ؟

ایزوگام چیست : ایزوگام نوعی پوشش مقاوم از قیر و الیاف های مختلف مصنوعی می باشد که به وسیله گرما چسبانده میشود تا از نفوذ آب و رطوبت به محیط زیر خود جلوگیری کند که معمولا عمر آن حدود ۱۰ سال می باشد. همچنین امروزه در بیش‌تر ساختمان‌ها در مرحلهٔ پی و فونداسیون و در ایزولاسیون دیوارها، سرویس‌ها و پشت بام، ایزولاسیون یک لایه عایق رطوبتی صورت میگیرد که جالب است بدانید که تا ۴۰ سال پیش غایق بندی ساختمان ها که به صورت سنتی با استفاده از قیر و آسفالت انجام میگرفت مقاومت بسیار خوبی را نداشتند و با گذشت زمان و پیدایش عایق های مختلف ایزوگامی جای خود را به این عایق های مقاوم و بادوام دادند.

مواد تشکیل دهنده ایزوگام

همچنین ایزوگام تشکیل شده از لایه های مختلفی می باشد که باعث شده تا مقومت بسیار بالایی در برابر ، بارش باران ، برف و رطوبت داشته باشد که این لایه ها شامل : لایهٔ پلی‌اتیلن (polyethylene film) یا پودر معدنی(mineral powder) یا فویل آلومنیوم (aluminum foil) ، بافت (tissue) ، پلی‌استر (polyester) و مواد افزودنی ویژه لایهٔ پلی‌اتیلن (polyethylene film) می باشد.

ایزوگام هایی که وجود دارد هر کدام بسته به نوع محصول به صورت تک لایه و یا دولایه ساخته میشود که تیشو و پلی آستر وارد تشتک قیر میشود و سپس با مواد پرایمری یا قیر دمیده آغشته شده که در مرحله آخر و خروجی ضخامت ایزوگام تنظیم میشود و سپس ورق آلومینیم به لایه آغشته به مواد، چسبیده و وارد حوض آب شده و سرد میشود که در مرحله بعدی نیز پلاستیک به لایه پشت آن اضافه شده و ایزوگام در مرحله آخر وارد آسانسور ذخیره سازی میشود.همچنین در پایان کار فن‌های خشک‌کننده عملیات خشک کردن ایزوگام را انجام داده تا آن را بتوان رول کرده و به شکل مخروطی درآورده شود.

کاربرد ایزوگام چیست ؟

همچنین ایزوگام به علت سبکی و مقاومت زیادی که دارد به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل می باشد که در موارد مختلفی مانند پشت بام‌ها ایرانیت پی ساختمان استخرها مخازن آب تونل‌ها کانال‌های آبیاری سرویس‌های بهداشتی سردخانه‌ها سدها پل‌های هوایی باند فرودگاه پارکینگ‌های طبقاتی مرغداری‌ها لوله‌های آب گاز، نفت دامداری‌ها و … استفاده میشود.

 

صادرات ایزوگام دلیجان به خاورمیانه

عضو اتحادیه عایق رطوبتی شهرستان دلیجان گفت: چهارمین محموله عایق رطوبتی در سال جاری امروز(چهارشنبه) از شهرستان دلیجان به کشورهای عراق و افغانستان ارسال شد.

صادرات ایزوگام دلیجان به خاورمیانه

حمید خلیلی’ در گفت و گو با ایرنا افزود: با برنامه ریزی انجام شده ، صادرات عایق رطوبتی این شهرستان به کشورهای گرجستان، ارمنستان و پاکستان نیز در حال انجام است.

وی بیان کرد: تولید افزون بر ۵۰۰ هزار متر مربع محصول ایزوگام مرغوب و استاندارد این شهرستان را کشورهای یاد شده، سفارش داده اند.

وی اضافه کرد: در ماه گذشته بیش از ۱۶ هزارمتر مربع ایزوگام به کشور ارمنستان صادر شده ومحموله صادراتی به عراق و افغانستان نیز یکهزار و ۸۰۰ متر مربع معادل ۸۰ تن برآورد شده است.

وی تصریح کرد: با تعهد و تفاهم انجام شده در شش ماهه دوم امسال نیز در چند نوبت بیش از ۱۰۰ کانتینر محصول عایق رطوبتی سفارش شده ارسال می شود که بیش از یک میلیون دلار ارز عاید کشور می کند.

عضو نمایندگی ایزوگام دلیجان از تولید و تامین بیش از۷۰ درصد محصول عایق رطوبتی مورد نیاز کشوردرشهرستان دلیجان خبر داد و گفت: در شش ماه نخست امسال حدود ۵۰ میلیون متر مربع عایق رطوبتی (ایزوگام ) در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شد.

هم اکنون حدود ۱۵۰ واحد تولیدکننده عایق رطوبتی و کارگاه صنایع جانبی شامل تولید پلی استر و الیاف مصنوعی در دلیجان فعال است.

منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی

نگرانی از جولان کالای بی‌کیفیت در بازار ایزوگام

دبیر اجرایی انجمن صنفی ایزوگام دلیجان با اشاره به اینکه ۷۸ درصد واحدهای تولیدکننده عایق رطوبتی دارای علامت استاندارد هستند، خاطرنشان کرد: تا زمانی که فرهنگ‌سازی بیشتری انجام نشود، مصرف‌کننده تمایز و تفاوت عایق‌ها را متوجه نمی‌شود و  قیمت ایزوگام استاندارد دلیلی بر پایین بودن قدرت خرید هم باشد، بازار محلی برای جولان عایق بی‌کیفیت که متقاضی و مشتری هم دارد زیاد خواهد بود.

ابوالفضل حیدری در خصوص میزان صادرات محصولات عایق کاری در استان اظهار کرد: به دلیل موانع موجود در بخش صادرات، در سال گذشته تنها یک درصد تولید را صادرات کرده‌ایم که البته این موانع با ورود به بورس کالا مرتفع شد.

وی گفت: در سراسر کشور ۴۷ واحد تولیدی ایزوگام در بورس کالا پذیرفته شده‌اند که ۱۰ واحد از این تعداد از شهرستان دلیجان هستند.

حیدری با بیان اینکه جلسه‌ای با بورس به منظور هدایت تولیدکنندگان این شهرستان به مراکز تخصصی مثل بورس کالا برگزار شده است، تصریح کرد: واحدهای تولیدی عایق رطوبتی با ورود به بورس کالا نه تنها محصول تولیدی خود را در بورس ارائه می‌کنند، بلکه محصول توسط یک کارگزار خریداری و صادر می‌شود.

دبیر اجرایی انجمن صنفی عایق رطوبتی دلیجان با بیان اینکه موانع موجود بر سر راه صادرات این محصول برداشته شده است، ابراز امیدواری کرد که سال آینده به افزایش ۱۰ درصدی صادرات در این بخش برسیم.

وی یادآور شد: سهم صادرات استان مرکزی نسبت به استان خراسان رضوی بسیار ضعیف است و این در حالی است که بیشترین اجتماع کارخانه ایزوگام را در استان مرکزی داریم، اما در زمینه صادرات این محصول حائز رتبه دهم هستیم.

حیدری با بیان اینکه ایزوگام شرق کشور به دلیل هم مرز بودن با افغانستان و کم بودن هزینه حمل و نقل توانسته بازارها را در دست بگیرد، گفت: زمانی اجتماع کارخانه‌های تولید ایزوگام در دلیجان بود، اما هم‌اکنون ۴۷۰ واحد ایزوگام در کل کشور تاسیس شده و این شرایط رتبه استان را در زمینه صادرات این محصول تنزل داده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ۴۷ کارخانه ایزوگام با رویکرد صادراتی در کشور وجود دارد، گفت: در شهرستان دلیجان ۱۰۵ واحد تولیدکننده ایزوگام وجود دارد که از این تعداد ۱۰ واحد در بورس فعالیت دارند و واحدی که در بورس نباشد نمی‌تواند صادرات انجام دهد.

حیدری تصریح کرد: واحدهایی که در بورس فعالیت ندارند، اگر می‌خواهند صادرات انجام دهند باید از طریق برند و مجوز واحدهایی که در بورس فعالیت دارند، نسبت به صادرات اقدام کنند.

منبع: وبسایت ایرونی

ایزوگام خوب چه مشخصاتی دارد؟

ایزوگام خوب

ایزوگام خوب در درجه‌ی اول ایزوگامی است که توسط سازمان استاندارد تایید شده باشد و بر روی رول آن نشان استاندارد و مشخصات استاندارد آن درج شده باشد. شما می‌توانید برای اطمینان بیشتر مشخصات روی شرینک ایزوگام را با خود محصول تطابق دهید. مشخصاتی همچون وزن (با ترازو) و ضخامت (با کولیس) به راحتی قابل اندازه گیری است. چه فروشنده و چه خریدار بهتر است این آزمایش ها را انجام دهند.

ایزوگام خوب در وهله‌ی بعدی ایزوگامی است که ضمانت نامه‌ی طولانی مدت واقعی داشته باشد. تولیدکننده ای که از کیفیت بالای محصول خود اطمینان دارد با خیال آسوده کیفیت و سلامت ایزوگام خود را ضمانت می‌کند و در قرارداد خود شروط غیر منطقی و شیطنت آمیز وارد نمی کند.  برای آشنایی بیشتر با ضمانت‌نامه ایزوگام اینجا را بخوانید.

 

مشخصات ایزوگام خوب :

 

ایزوگام خوب از چه مواد اولیه ای ساخته می‌شود؟

ایزوگام خوب ایزوگام پلیمری است و با قیر ۶۰-۷۰ خالص تولید می‌شود. هرچند باید توجه کنید که ایزوگام های تولید شده با قیر ۶۰-۷۰ قیمت بالاتری نسبت به ایزوگام های تولید شده با قیر دمیده دارند و باید صرفه‌ی اقتصادی آن را برای مورد استفاده‌ی آن در نظر بگیرید.

 

ایزوگام خوب چقدر عمر می‌کند؟

طول عمر ایزوگام به مشخصات زیادی از جمله شرایط آب و هوا، تابش نور خورشید بر روی آن و شرایط نگهداری آن بستگی دارد. اما یک ایزوگام خوب حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کند. با اولین بارش باران یا برف سری به پشت بام ایزوگام شده تان بزنید. جنس نامرغوب در همان بارش های اولیه کیفیت پایین خود را نمایان می‌کند.

 

ایزوگام خوب چه ضخامتی دارد؟

ضخامت ایزوگام خوب یا مرغوب که توسط سازمان استاندارد مشخص شده است  ۴±۰/۲ میلی‌متر است. به این معنا که ضخامت متوسط قابل قبول ۴ میلی‌متر است و از بازه ۳٫۸ میلیمتر تا ۴٫۲ میلیمتر از نظر سازمان استاندارد قابل قبول می‌باشد. ضخامت بالاتر آن به صورت ویژه و سفارشی نیز ساخته می شود اما برای مصارف خاص صنعتی.

 

ایزوگام خوب چه وزنی دارد؟

از نظر سازمان استاندارد وزن قابل قبول برای ایزوگام مرغوب برای هر متر مربع ۴±۰/۲ کیلوگرم می‌باشد. به این معنی که از بازه‌ی ۳٫۸ کیلوگرم تا ۴٫۲ کیلوگرم وزن استاندارد می‌باشد. برخی از ایزوگام ها با داشتن وزن ۵ کیلوگرم برای هر متر مربع ادعا بر بالا بودن کیفیت ایزوگام می‌کنند. دقت کنید که وزن بالا ملاکی برای کیفیت بالای ایزوگام نیست. ایزوگام های با کیفیت دولایه موجود در بازار همگی در بازه‌ی ۴ تا ۴٫۲ کیلوگرم برای هر متر مربع قرار دارند.

 

طول و عرض رول ایزوگام استاندارد چقدر است؟

عرض ایزوگام یک متر و طول آن باید ۱۰ متر باشد. در نتیجه رول های ایزوگامی که ۹ یا ۱۱ متر طول دارند استاندارد نمی‌باشند، البته در مواردی و به صورت سفارشی تولیدکنندگان رول هایی با طول بیشتر از ۱۰ متر و تا حدود ۲۰ متر تولید می‌کنند. این ایزوگام ها معمولا برای عایق کردن دیوارهایی با طول زیاد استفاده می‌شوند.

تماس با ما